Сугестопедия
Какво е сугестопедия?
За проф. д-р Лозанов
Бащата на метода сугестопедия проф. д-р Георги Лозанов е лекар, психиатър и физиолог на мозъка.
Задълбочените му изследвания в областта на неограничените възможности на човешката личност в периода от 1951 до 1966 г., когато работи в Софийския градски психодиспансер, Института по физиология на мозъка на БАН , в Катедрата по психотерапия в ИСУЛ, постепенно го отвеждат до създаването на Института по Сугестология. Проф. д-р Георги Лозанов е назначен за негов директор и с това се поставя официално създаването на една нова наука Сугестология – наука за внушението и неговата сила за разгръщане на резервите на личността.
Противно на очакванията, които носи думата „сугестия“ – внушение, Сугестологията е далеч от хипнозата и клиничното внушение, които се характеризират със своя команден и потискащ свободната и творческа изява на човека характер. При този тип общуване се дава възможност на личността да избира, едновременно разсъдъчно и интуитивно, измежду широк спектър от комплексни стимули, които сложно се асоциират, сгъстяват, кодират, символизират и усилват. Изборът става спонтанно, но е провокиран от специфичната оркестрация на символите. Периферните перцепции и емоционалните стимули са два основни физиологични механизма, които поради своята важност са широко застъпени в теорията за внушението на проф. д-р Георги Лозанов.
Проф. д-р Лозанов основава науката Сугестопедия на 7 основни принципа, които той нарича закони: любов; свобода; убедеността на преподавателя; че нещо необикновено се случва; многократно увеличен учебен материал, принципът: цяло – част, част – цяло; частта чрез цялото; златната пропорция; приложение на класическото изкуство и естетиката.
В продължение на 19 години под негово ръководство се създава и развива като експериментален клон на сугестологията и нейното приложение в педагогиката – Сугестопедията.
През 1993 г. проф. Лозанов заминава за Виена, където създава институт за обучение на учители във Викторсберг по покана на австрийските власти. Завръща се в България през 2008 г. и се установява в град Сливен, където до последния си дъх обучава преподавали по метода на Сугестопедията. Делото му е продължено от неговата ученичка Ванина Бодурова, която е управител на Фондация „Проф.д-р Георги Лозанов и проф.д-р Евелина Гатева“.
Какво е сугестопедията?
Сугестопедията е плод на дългогодишната работа, изследвания и наблюдения на професор доктор Георги Лозанов, лекар психиатър, психотерапевт, физиолог на мозъка и педагог. Преди повече от 50 г. проф. д-р Лозанов започва изследвания върху потенциалните възможности на личността и тяхното ускорено и хармонично развитие.
„Сугестопедията помага за разгръщането на резервите на ума чрез любов към човешките същества!“
Проф. д-р Георги Лозанов
Сугестопедията е целенасочена комуникация, в която се предават знания със специална оркестрация на учебния процес. Уникалната българска методика се ражда от вярата, че човек може да достигне до неизползваните си възможности без да се нарушава свободната воля и избор на личността.
Спонтанната изява и активирането на знанията става в състояние на вдъхновение и радост със специално подбрани емоционални стимули.
Първият сугестопедичен курс се организира през есента на 1964 г. Още тогава става ясно, че методиката няма нищо общо с хипнозата, с НЛП (невро-лингвистичното програмиране) и каквито и да било други упражнения свързани с ръководене на фантазията или други манипулации на личността.
Ефекти от обучението по метода на Сугестопедията
Курсистите заработват за определено време на резервно ниво в резултат на инерционния момент от едномесечното си обучение, което разгръща резервния комплекс. Засилва се вярата в собствените възможности.
Благоприятен ефект има върху здравето и социално-психологическата активност. Хората се усмихват по-често, започват да пеят дори никога досега да не са вярвали, че умеят това и го правят от сърце!
Премахват се вътрешните задръжки и се активират творческите способности на личността. Хората са склонни да излязат от „черупката“ си и дори да развият заложби, които досега са били заспали.
Курсистите подхождат с вдъхновение и много повече енергичност към ежедневните си задачи.
Области на приложение на Сугестопедията
Сугестопедията е получила за момента най-широко приложение в чуждоезиковото обучение. Наблюденията сочат, че обучаваните по методиката курсисти по чужди езици, които започват от нула, в рамките на 5 седмици усвояват основната граматика и около 2500 думи, което им позволява да водят базов разговор.
В началната педагогика при ограмотяване на деца от предучилищна възраст и първи клас също се постигат забележителни резултати в скоростта, с която се усвоява материалът без напрежение и домашна работа. В периода 1970 – 1976 г. са направени редица наблюдения в България и в Австрия при експериментално обучение на деца по метода на сугестопедията. Те се учат да четат и смятат като интензивността на обучението задминава в пъти стандартните темпове.
7-те закона на сугестопедията
Психологическите средства, които са заложени в методиката са свързани с първите три закона на Сугестопедията:
Любов – В общочовешкия смисъл на думата за пълноценната връзка между човешките същества. С тази любов преподавателят изгражда отношенията със своите курсисти и ги обгръща с нея във всеки един момент от обучението.
Свобода – Свободата в сугестопедичното обучение е двустранна. Както за преподавателя, който може да интерпретира по свой уникален начин учебния материал, така и за курсистите, които избират да се включат или не и сами да решат до колко в различните занимания.
Убеденост, че нещо необикновено се случва – Вярата в неограничените възможности на курсистите е част от вдъхновението, с което преподавателят пристъпва към обучението. Необикновеното се случва в момента, когато и учениците повярват в скритите си резерви и ги разгърнат.
Дидактичните средства се изразява в приложението на законите:
Многократно увеличен материал. От 3 до 5 пъти в сравнение с традиционното обучение.
Цяло – част, част – цяло. Отделните елементи в обучението като лексика и граматика са вплетени в една глобална история, чрез която се предават знанията.
Златното сечение е принципът, който подчинява цялата организация на учебния процес.
Приложение на класическото изкуство и естетиката чрез сугестопедията.
Артистичните похвати – средствата на изкуството имат изключително значение за трайните следи, които остават в нашето парасъзнание (дълготрайната ни памет), в резултат от сугестопедичното обучение. Естетиката в учебната среда, която присъства чрез музиката и украсата в стаята, има висока мотивационна сила, защото ни доближават до състоянието на вдъхновение. Тези похвати са формулирани в последния закон.
Юнеско за Сугестопедията
В резултат от събраните от Международна комисия на ЮНЕСКО още през 1978 впечатления от посещения в експерименталните класове се стига до заключението, че:
- Сугестопедията е по-висш метод на обучение за редица предмети и за различни типове курсисти, в сравнение с традиционните методи;
- Трябва да се установят стандарти на обучение по сугестопедичната методика;
- Да се започне сугестопедично обучение на преподаватели с различни компетенции възможно най-скоро!
- Да се основе Международна асоциация по сугестология и сугестопедия към ЮНЕСКО под ръководството на проф. Лозанов с цел обучение и изследователска работа.